DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

O wszystkim co nie pasuje do innych kategori. BEZ OGŁOSZEŃ
Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

03 wrz 2011 09:21

Prosze wszystkich o dyskusje tylko na temat. Bez atakow personalnych, kazdy ma prawo do swojego zdania i nalezy to uszanowac, bez obrazania innych osob. Wypowiedzi nie na temat, obrazliwe lub zlosliwe, beda usowane. Forum jest otwarte dla wszystkich i nikt nie powinien sie bac zabierac glosu w dyskusji aby nie zostac wysmianym lub obrazonym.

Pozdrawiam i zycze owocnej dyskusji.
Admin
admin
Administrator
Posty:31
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

03 wrz 2011 11:33

Mam nadzieje, ze wszyscy wezma sobie do serca pouczenie administratora i skoncza sie wybryki trolli internetowych.
No wiec zobaczymy, czy da sie kontynuowac.
Otoz, to co w Danii mi sie podoba to spokoj i nie znerwicowany tryb, zycia. Im dluzej tutaj przebywam, tym bardziej widze haotyczny i nerwowy tryb zycia rodakow w kraju. Ale nie ma tez nic w tym dziwnego, bo Dania jest krajem poukladanym ekonomicznie, natomiast w kraju kazdy musi walczyc o przezycie. A wiec nie mysle, ze jest to tylko cecha nawiazujaca do mentalnosci narodu. Mozna na to patrzec z roznych stron, ekonomicznie - super, lepiej nie trzeba, pomoc socjalna, nauka za darmo po grob, starsi w domach pomocy lub z pomoca dojazdowa, place na miejscu, a wiec jest lepiej niz ok. Ale patrzac na sytuacje duchowa spoleczenstwa, to nie jest tak najlepiej. Kosztem ekonomicznej sytuacji rodziny odseperowuja sie od siebie i wiezi zanikaja, np. kontakt z rodzicami w domu opieki kilka razy na rok (aby upewnic sie czy zyja i pozyczyc wesolych swiat), dzieci w placowkach od rana do wieczora z marnym kontaktem z rodzicami i z prawie zadnym kontaktem z dziadkami, malzenstwa gdzie zamiast jezdzic razem i pielegnowac zycie rodzinne, kazdy wyjezdza sobie w swoja strone ze znajomymi aby sobie odpoczac, i starsi, ktorzy z utesknieniem czekaja na gazeteciarza, bo nie maja juz na kogo. Dzieci pozostawione samym sobie, bo rodzice musza przeciez pielegnowac swoja kariere i zdrowie fizyczne, i malenstwa ktore sa oddawane do zlobkow jak towar do przechowania (pierwsze slowo, pierwszy kroczek, pierwsze siku do wc, obojetne dla przedszkolanki, a nie zauwazone przez rodzicow)... hmmm, mozna jeszcze duzo przykladow. Oczywiscie ze troche generalizuje, bo sa przypadki gdzie wszystko jest calkiem normalnie, lecz niestety taki widok jest bardzo powszechny. I to uwazam jest troche smutne. A ciekawe jak wy na takie sprawy patrzycie?
TJN
Posty:34
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

03 wrz 2011 21:57

Coz, my, socjopata, patrzymy na te sprawy oczywiscie odmiennie niz Ty. Gdzie Ty widzisz patologie, ja widze wyjatki, ktore wcale nie potwierdzaja reguly.
Moja zona pracuje w domu opieki i wiekszosc mieszkancow jest regularnie odwiedzana przez dzieci i wnuki. Ja sam pracowalem w przedszkolu kiedys tam i czesto widzialem dzieci odbierane przez dziadkow, czesto tez opowiadaly mi, jak spedzily weekend i wygladalo na to, ze dosc rodzinnie. A od rana do wieczora w placowce? Nasze przedszkole zamykalo sie o 16.30, to tak pozno?
Co do oddzielnych wyjazdow, to tylko ja i kolezanka spedzamy wakacje oddzielnie od malzonkow: ja, bo pochodzimy z zona z roznych czesci Polski i nie pasuje nam odwiedzanie wspolnie rodziny; kolezanka, bo maz jest zapalonym wspinaczem, a ona woli lezenie na plazy. Poza tym moim zdaniem zycie rodzinne pielegnuje sie na co dzien, a nie na wakacjach.
A co do wyborow "kariera czy rodzina" to nic mi do tego, kazdy robi, jak mu najlepiej pasuje.
Socjopatia - zaburzenie osobowości podobne do psychopatii, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm moralnych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie.
socjopata
Posty:161
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:stolyca

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

03 wrz 2011 23:21

Moje zapatrywania na te sprawy odbiegaja od socjopaty, a wspieraja poglady Pani Teresy. Tak sie akurat zbiega, ze jestem na stale zwiazany z 1 szkola i z 3 przedszkolami, i musze potwierdzic, ze wiekszosc dzieci jest oddawana do przedszkoli przed godz 7 a odbierana pomiedzy 16 a 17 (przedszkola zamykane sa o 17), a to zbyt dlugo, aby dziecko moglo normalnie funkcjonowac (maksymalny zalecany czas to 6 godzin, po tym czasie dziecko robi sie markotne, przeciazone wrazeniami, niektore dzieci zaczynaja tesknic, itd.) A to ze odbiera dziecko babcia, to tylko dlatego ze babcia moze sobie dorobic do pensji (normalna stawka dla dziadkow za opieke nad wnukami to 100 kr za godz). A co do domu opieki to tesciowa wlasnie przebywa w jednym z nich i niestety opowiada jak przychodza do niej sasiedzi i jak narzekaja, ze czuja sie juz niepotrzebni bo dzieci to widuja 1 lub 2 razy na kwartal, a z wnukami to kontaktu prawie zadnego nie maja. A wiec zycie nie jest az takie kolorowe jak sie wydaje patrzac z zewnatrz. Kosztem dobrobytu likwidowane sa wiezi rodzinne.
A co do oddzielnych wyjazdow to osobiscie nie popieram, bo wlasnie wakacje sa do pielegnowania tego co w haotycznym, stresujacym dniu codziennym jest zaniedbane. A w Danii to jest to niestety bardzo popularne. A Julefrokosty to juz wogole dno moralne,... sex z kolega z pracy to juz prawie norma, i skutkiem tego jest wyolbrzymiona liczba rozwodow w okresie wiosennym.
No ale tak jak juz napisales - kazdy robi, jak mu najlepiej pasuje, i dobrze niech sie kazdy uczy na swoich bledach. Ja pisze to, co mi sie nie podoba.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011 23:47 przez verimar, łącznie zmieniany 1 raz.
verimar
Posty:6
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

05 wrz 2011 21:35

Cóż .. ciekawym faktem jest że byłem wysyłany do przedszkola o 7 rano i odbierany o 16 .. leczo to było w Polsce - klasyczna sytuacja gdzie oboje rodzice pracują. Nie wydaje mi się żeby się to wielce do dziś zmieniło. Mama moja pracowała do niedawna w przedszkolu i często opowiadała o dzieciach odbieranych i po 17. W tych sytuacjach 1 osoba z kadry musi zostać 'ekstra' po czasie ... oczywiście za fri :shock: bo jakżeby inaczej.

'apropos' niedawno wprowadzono w PL akcję pij mleko będziesz wielki. Dzieciom dostarczano mleko - 0,5l dziennie - wielkie to i szlachetne. Jednakże dzieci zaczęły wylewać mleko na ulice po drodze do domu i rzucać się kartonikami. Niestety w wielu placówkach z tego powodu akcję zakończono. (w Polsce też się dzieci do niczego zmusić nie da... tak to już jest)

Podkreślam swoim postem jedynie 'podobieństwa' międzykulturowe. Podczas gdy tu może dzieci późno są odbierane z wygody rodziców w naszym kraju są późno odbierane z przymusu. Ot takie małe podobieństwo.
Odyn
Posty:155
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

06 wrz 2011 10:49

Cóz czasy sie zmieniaja.

Coraz wiecej kobiet - w Polsce - a w Danii prawie wszystkie, maja wyksztalcenie, dobra prace przynoszaca zadowolenie i radosc.
Ten romantyczny obraz ze mama w domu, bez pracy, bez wyksztalcenia, bez emerytury na starosc, bez zabezpieczenia na przyszlosc calkowicie uzalezniona od pracujacego meza to juz powoli przezytek nawet w Polsce.

Czy nam sie to podoba czy nie tak rozwija sie spoleczenstwo. Jeszcze nie tak dawno dyskutowano nad tym czy kobiety powinny miec prawo glosu w wyborach, tu tez argumentem bylo ze kobieta powinna zajmowac sie domem ,mezem i dziecmi a nie polityka i wyborami.
Dzisiaj mamy kobiety na najwyzszych panstwowych, politycznych, ekonomicznych stanowiskach. Watpie zeby chcialy powrócic do przeszlosci z plecami pracujacego meza.

Te czasy odeszly, skonczyly sie...
niamniam
Posty:286
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

06 wrz 2011 11:06

Socjopatia - zaburzenie osobowości podobne do psychopatii, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm moralnych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie.
socjopata
Posty:161
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:stolyca
Odyn
Posty:155
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

07 wrz 2011 21:48

Polecam wszystkim zwolennikom teorii o wiekszej moralnosci polskiej mlodziezy:
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,1024 ... mba_z.html
Socjopatia - zaburzenie osobowości podobne do psychopatii, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm moralnych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie.
socjopata
Posty:161
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:stolyca
Odyn
Posty:155
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Wróć do „Różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości