DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

O wszystkim co nie pasuje do innych kategori. BEZ OGŁOSZEŃ
DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

25 sie 2011 14:49

Jestem w Danii prawie od 18 lat, troche przywyklam do tej dunskiej natury, ale tez jest w dalszym ciagu duzo rzeczy, ktore mnie irytuja, denerwuja lub dziwia. Typowe dla Polakow jest to, ze na poczatku wiekszosc z nas jest zafascynowana tym krajem. Warunki ekonomiczne, spokoj, beztroskosc i wolnosc nam imponuja. Natomiast po czasie zauroczenia przychodzi codzienna rzeczywistosc (to chyba troche tak jak w zwiazku). Chodzi o to aby poznac jezyk i sposob myslenia, aby mozna sie w miare obiektywnie patrzec na dunska rzeczywistosc. Z drugiej strony mysle, ze mamy w dalszym ciagu pewnego rodzaju narodowe kompleksy (mowie to na podstawie obserwacji innych nacji), bo np. niektorzy wstydza sie ze sa z Polski, niektorzy wstydza sie mowic glosno w ojczystym jezyku w miejscach publicznych, a duza wiekszosc rodzin z dziecmi decyduje sie na to aby ich pociechy zamiast rozwijac w mowie i pisowni oba jezyki, decyduja sie na jezyk dunski, bez mozliwosci edukacyjnej w jezyku polskim. A przeciez nie ma sie czego wstydzic, wrecz przeciwnie - nasza historia jest bogatsza, a nasi przodkowie wniesli do swiatowej kultury i pokoju wiecej niz niejeden inny europejski kraj. Ciekawa jestem jakie rzeczy Wy zauwazacie, co Wam imponuje, a co denerwuje.
Teresa
TJN
Posty:34
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

25 sie 2011 15:32

Po pierwsze, nie zgadzam sie z Twoja konkluzja. Po drugie, podczas ostatniej wizyty w Polsce tyle rzeczy mnie irytowalo, ze z ulga wrocilem do Danii. Mieszkam tu od prawie pieciu lat, zapytany mowie, skad jestem, wiec nie sadze, bym sie Polski wstydzil, bo ani to moja zasluga, ani wina, ze jestem stamtad. Nie umiem odpowiedziec, na pytanie, co mi imponuje, bo to troche za duze slowo. W Danii cenie sobie spokoj, bezpieczenstwo bytowe oraz to, ze nikt mi sie do zycia nie wtraca. Denerwuja mnie zas kretynskie programy telewizyjne typu "De unge mødre" czy "For lækker til love" oraz to, ze nie mozna polegac na komunikacji publicznej, zwlaszcza w zimie. No i niektorzy politycy mnie denerwuja :).
Socjopatia - zaburzenie osobowości podobne do psychopatii, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm moralnych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie.
socjopata
Posty:161
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:stolyca

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

25 sie 2011 18:07

...Z drugiej strony mysle, ze mamy w dalszym ciagu pewnego rodzaju narodowe kompleksy (mowie to na podstawie obserwacji innych nacji), bo np. niektorzy wstydza sie ze sa z Polski, niektorzy wstydza sie mowic glosno w ojczystym jezyku w miejscach publicznych, a duza wiekszosc rodzin z dziecmi decyduje sie na to aby ich pociechy zamiast rozwijac w mowie i pisowni oba jezyki, decyduja sie na jezyk dunski, bez mozliwosci edukacyjnej w jezyku polskim...

Wydaje mi sie ze przesadzasz i znajduje tez troche sentymentalizmu miedzy wierszami...Po tych kilkunastu latach w Danii Polska, polskosc w twoim liscie jest czyma wznioslym, ja mam podobne zdanie jak socjopata - w Polsce sie urodzilam ale ani to zaluga ani wina. Po prostu przypadek.
Nie musze co chwile podkreslac i przypominac sobie i wszystkim dookola ze: ...nasza historia jest bogatsza, . .. Bo historia Czech czy Wegir jest równie bogata, ciekawa, a wywyzszanie sie ze:...a nasi przodkowie wniesli do swiatowej kultury i pokoju wiecej niz niejeden inny europejski kraj..uwazam za smieszne. Albo moze jest oznaka narodowego kompleksu nizszosci?? :-)

Co do nauczania jezyka polskiego - to wybacz ale to wylacznie prywatna sprawa rodziców i nikt nie powinien sie do tego mieszac.

Dunska mentalnosc - spokój, opanowanie, kultura wypowiedzi i dyskusji ! poszanowanie pogladów. To uwazam za najwiekszy plus. Czego nie lubie? - 30 piosenek na 70 urodzinach :-)
niamniam
Posty:286
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

25 sie 2011 21:11

Ja po tych wielu latach moge przytaczac dziesiatki przykladow, gdzie niestety polacy wstydza sie swojego pochodzenia, i zupelnie tego nie rozumiem, bo np. turcy, arabowie, somalijczycy, niemcy, anglicy albo szwedzi nie maja zadnych zahamowan co do swojego jezyka i kultury, w przekazywaniu jej dzieciom. Tak oczywiscie, ze to prywatna sprawa rodzicow, lecz mysle i tak, ze wielu rodzicow nie zdaje sobie sprawy ze robi krzywde swoim dzieciom. Ja mam np. 17 letnia corke z dunczykiem i przez 10 lat dojezdzalam z nia do placowki edukacyjnej, aby znala swoje korzenie, aby mogla porozumiec sie z rowiesnikami w polsce i rodzina, oraz aby mogla w przyszlosci to wykorzystac, jesli bedzie miala na to ochote. Obecnie mowi plynnie w obydwu jezykach bez zadnego akcentu oraz jest mi wdzieczna za to, ze dalam jej taka mozliwosc. Nie, nie chodzi o to abym sie chwalila itp, ale o to aby potwierdzic, ze jest to mozliwe, jesli sie chce, a dwa jezyki to bogactwo i nie powinno sie tego odbierac. Ale tak, to sprawa oczywiscie rodzicow. Tylko ze spotkalam sie tez z sytuacjami, gdzie dzieci jako dorosle maja do rodzicow pretensje, lub ze rodzice swiadomie wybieraja jezyk dunski jako jezyk komunikacji pomiedzy nimi a dziecmi, mimo ze i tak nie do konca poprawnie mowili w tym jezyku, a potem oczywiscie zero autorytetu u dzieci i wysmiewanie sie z nich. To troche zalosne jak sie patrzy z boku.
A mi przeszkadza w Danii wlasnie ta wolnosc u dzieci/mlodziezy, bo staje sie ona zniewoleniem. Zauwaza sie to tak naprawde zaraz po bierzmowani (wiek 13-14 lat). W dzien bierzmowania wmawia im sie ze wkroczyli w swiat doroslych i dzien pozniej (blå mandag) juz za zezwoleniem rodzicow do pozna w nocy moga uzywac alkoholu oraz sexu. A czesto jest tak, ze rodzice sami kupuja im alkohol, bo prawnie to jeszcze musieliby poczekac te kilka lat. No ale wlasnie takie niedojrzale i nieswiadome swoich czynow dzieci robia wiele glupstw (np. w 8 kl szk podst na 10 dziewczynek 3 mialo aborcje - przyklad z klasy mojej corki) a co najgorsze naciskaja na tych ktorzy sie od nich roznia. Dyskryminacja itd. Ja oczywiscie wiem, ze w naszym kraju tez sie dzieje niejedno, ale jednak chyba troche inaczej i pozniej. Poza tym aspektem to przeszkadza mi tez dunska dwulicowosc, np. to ze mowia co innego a robia co innego, albo przy danej osobie ja wychwalaja, a za plecami obmawiaja. To jest bardzo nagminne np. w miejscach pracy, ale moze my polacy nie jestesmy wcale tacy swieci w tej kwestii, nie wiem.
TJN
Posty:34
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

26 sie 2011 00:25

TJN
bliżej mi do mniammniam i socjopaty ... w poglądach (częst zresztą na tym forum)
I choć bardzo się staram nie mogę do końca odgadnąć zamysłu Twoich wypowiedzi w tym wątku.

Jak napisał socjopata ani to zasługa ani przywara urodzić się w danym kraju.
Jakie ktoś życie prowadzi to jego prywatna sprawa. Ocenia się ludzi po tym co robią a nie z jakiego kraju pochodzą (o czym dużo naszych poobratyńców zapomina).

Kto w jakim języku sie w domu porozumiewa - jego prywatna sprawa. Nie zaglądam nikomu do okna co w domu wyprawia. A jeśli dzieci mają później pretensje ?!?!? nie do mnie i też mi to w niczym nie przeszkadza.
Odyn
Posty:155
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

26 sie 2011 06:46

Mamy 2011 rok, zyjemy w Europie a tjn uwazasz ze : ...Zauwaza sie to tak naprawde zaraz po bierzmowani (wiek 13-14 lat). W dzien bierzmowania wmawia im sie ze wkroczyli w swiat doroslych i dzien pozniej (blå mandag) juz za zezwoleniem rodzicow do pozna w nocy moga uzywac alkoholu oraz sexu...

Otwórz oczy! srednia wieku w którym ludzie rozpoczynaja zycie plciowe to wlasnie okolo 14-15 lat. To normalne. Nienormalne jest zmuszanie mlodych ludzi do ukrywania sie z butelka piwa, do klamstw typu: bede spala u kolezanki :-)
Jeden czlowiek zaczyna aktywne zycie seksualne w wieku 25 lat, druga w wieku 15 lat. To tez normalne.
Aborcja tez nie jest ani przestepstwem ani katastrofa, to nasz polskie sredniowieczne poglady za taka ja uwazaja.
Owszem sa o wiele lepsze i latwiejsze metody zapobiegania ciazy, rodzice mogliby duzo pomóc otwarcie o tym mówiac i polecajac a nie udawajac ze sexu nie ma a najlepiej poczekac.
Wybacz tjn ale dla mnie to zacofanie i sredniowiecze :-)

To jedna z tych rzeczy które w Danii cenie - o problemach sie mówi i rowiazuje a nie udaje ze ich nie ma i wszyscy sa szczesliwi (na pokaz)
niamniam
Posty:286
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

26 sie 2011 11:04

hmm tak Niamniam may 2011 r i tylko tutaj moze byc tak ze na 10 urodzinach dziecka wsrod gosci oprocz matki <tylko matki>jet gej,sa dwie lisbijki,jest chory na aids,jest kochanek i kolezanki matki, ...ani jednego dziecka...swietnie sie bawili pili alkohol,pikantne sprosne kawaly ,zachowanie ktore nie przystoi na urodzinach dziecka,itd i to ma swiadczyc po tym ze mamy 21 wiek?? i to ze polacy sa narodem sredniowiecznym? ech szkoda slow ,pozatym nie wiem ile masz lat ale ciekawa jestem Twojej miny jak Twoja 14 letnia corka przyjdzie i powie ze chce dokonac aborcji a przy okazji bedzie pijana albo na hajuu. To ze nie podoba mi sie i innym kobietom pozorna wolnosc dziecka 14,15 letniego nie swiadczy o zacofaniu a o braku zainteresowania dzieckiem.NIe podoba mi sie to ,ze rodzina i to ta najblzsza nie istnieje dla siebie tutaj w Dani.A sami dunczycy sa zawistni,dwulicowi,chytrzy,zazdrosni ,maja rowniez dobre cechy ale tylko wtedy gdy maja z tego korzysc.A to ze tutaj jest jestem zyje pracuje nie jest z milosci do tego kraju nie oszukujmy sie ale z przyczyn ekonomicznych no i troche z mojej wygody bo po co wysilac sie i pracowac w Polsce jak tutaj za ta sama prace ma wiecej itd.Mieszakm w DAni 5 lat ale zawsze Polska bedzie moim krajem moim domem i czym bardziej opluwa sie Ja, tym bardziej chce tam wracac.A narodowy kompelks nizszosci hmmm ...to chyba tylko w Tobie jest bo ja jestem dumna ze jestem Polka a to ze urodzilas sie wlasnie w Polsce to rzeczywiscie przypadek tyle ,ze bardzo szczesliwy bo moglas sie urodzic w bogatym kraju i co wtedy tez bys pisala ze to przypadek i nie kochalabys swojej macierzy a przyjechalabys do Dani i bylabys cala w skowronkach ? aaaa i dla jasnosci nie mam nic do gejow i lisbijek. hahaa a na czarne drewniaki na nogach mezczyzny nie moge juz patrzec bo do pracy ok ale do garnituru to juz przegiecie.Pozdrawiam serdecznie wszystkich rodakow.
dalilaa
Posty:12
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

26 sie 2011 11:16

Wiersz "Do Sosny Polskiej"
Pielgrzymka górali z Polski ofiarowała papieżowi Janowi Pawłowi II sosenkę.
Drzewko zostało posadzone w 1985 r. w Ogrodzie Watykańskim, niestety uschło.

Do Sosny Polskiej

Gdzie winnice, gdzie wonne pomarańcze rosną,
Ty domowy mój prostaku, zakopiańska sosno,
Od matki i sióstr oderwana rodu,
Stoisz, sieroto, pośród cudzego ogrodu.

Jakże tu miłym jesteś gościem memu oku,
Bowiem oboje doświadczamy jednego wyroku.
I mnie także przeniosła pielgrzymka daleka.
I mnie w cudzej ziemi czas życia ucieka.

Czemuś-choć cię starania cudze otoczyły,
Nie rozwinęła wzrostu-utraciła siły?
Masz tu wcześniej i słońce, i rosy wiośniane.
A przecież twe gałązki bledną pochylane.

Więdniesz, usychasz,
smutna wśród kwietnej płaszczyzny
I nie ma dla ciebie życia,
bo nie ma Ojczyzny. Drzewo wierne!

Nie zniesiesz wygnania, tęsknoty
Jeszcze trochę jesiennej i zimowej słoty,
A padniesz martwa-obca ziemia cię pogrzebie-Drzewo moje!
Czy będę szczęśliwszy od ciebie?
dalilaa
Posty:12
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

26 sie 2011 12:23

Wzruszajace. Teraz sie bedziemy cytatami przerzucac? To poprosze o jakas lepsza poezje, bo to powyzej to grafomania pierwszej wody. Moze by tak Norwidem? Slowackim?

Dalioo, to ze przy stole siedzi gej, lesbijka i chory na aids, a Ty na to zwracasz uwage, swiadczy tylko i wylacznie o Tobie, a nie o ludziach, ktorzy ich zaprosili. Polak-katolik, z zawsze czekajacym na zblakanego wedrowca z talerzem w wigilijna noc, na pewno by ich jeszcze widlami pogonil, wszak nasza chrzescijanska milosc blizniego jest bardzo wybiorcza, co widac jak na dloni w Twojej ocenie Dunczykow.

Wroc do Polski, skoro tak za nia tesknisz, zamiast meczyc sie w kraju, ktorego nie znosisz i uzwazasz za siedlisko zla.
Socjopatia - zaburzenie osobowości podobne do psychopatii, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm moralnych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie.
socjopata
Posty:161
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:stolyca

Re: DUNSKA MENTALNOSC - ROZNICE I PODOBIENSTWA

26 sie 2011 13:24

Fajnie czytac co polacy mieszkajacy w Danii mysla i czuja.
To, ze wstydzimy sie polskosci mozemy zawdzieczac naszym rodakom, ktorzy zaczeli przyjezdzac po wejsciu Polski do Unii. Zaczeto wtedy pisac o kradzierzach, wlamaniach za ktorymi czesto stali nasi rodacy. Sami jestesmy sobie winni.Przeciez nie zaczeli przyjezdzac bogaci tylko biedni i wielu cwaniakow za latwymi pieniedzmi.
Co do samych dunczykow to spoleczenstwo bogate i wszystko z tym zwiazane. Oni sa u siebie,jest ok, my ich nie zmienimy.,
Dobrze ze nie wychowuja dzieci w takim zacofaniu jak my. Co my mamy z tego kosciola!. Tysiace ciaz, za ktorych usuniecie placi sie krocie, ale oficjalnie mamy wysokie morale.
Dobrze, ze mlodziez tutaj nie wierzy, ze dzieci przynosi bocian.
W Polsce na szczescie tez ludzie zaczynaja sami myslec, a nie tak jak ksiadz nakazuje!!!
Tutaj niestety jest zachod i swoboda mysli i czynow!!! Pozostaje nam sie z tym pogodzic albo wracac tam skad przyjechalismy i nie zdaje mi sie , ze beda za nami bardzo tesknic!!!
zajac
Posty:235
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Wróć do „Różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości