nowe zasady

Porady na tematy warunków i zasad pracy w Danii, podatków itp. oraz wasze komentarze na temat firm. BEZ OGŁOSZEŃ!!!
nowe zasady

29 maja 2008 05:41

Mam pytanie odnosnie zmiany przepisow od 1 maja :o Jesli mieszkam w Danii od prawie roku,pracuje i mam mieszkanie a wciaz czekam na pozwolenie z Urzedu Imigracyjnego to co powinienem zrobic po zmianie przepisow aby zameldowac sie w komunie i uzyskac zolta karte?Bo niestety do tej pory nie moglem tego zrobic bez uzyskania odpowiedzi z Urzedu Imigracyjnego a czekam na nia juz prawie rok.
arkadio
Andrzej
Posty:2
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: nowe zasady

29 maja 2008 06:55

rok czasu :shock: a co robiłeś przez ten czas :?: leć do nich jak najszybciej i się zapytaj o co chodzi, dlaczego nie masz jeszcze pozwolenia... według mnie to zgubili Twoje papiery,co niestety często im się zdarza
bez podpisu...
Awatar użytkownika
misio_99
Posty:501
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Kontaktowanie:

Re: nowe zasady

30 maja 2008 08:47

bylem juz tam i maja wszystkie papiery.Dostarczylem im takze nowe dokumenty ktore chcieli i kazali uzbroic sie w cierpliwosc i czekac.Ale jak dlugo jeszcze mam czekac ???No a teraz po tej zmianie przepisow to juz calkiem nie wiem jak to wyglada :( .
arkadio
Andrzej
Posty:2
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: nowe zasady

31 maja 2008 07:50

idz do nich osobiście i powiedz, że chcesz złożyć skargę... poproś o adres gdzie możesz wysłać skargę... ważne... nie idź do informacji tylko weź numerek, odczekaj swoje w kolejce i pogadaj z nimi... jak pójdziesz do informacji to nic Tobie to nie da... jak pójdziesz z numerkiem to oni mają obowiązek wpisać do systemu, że byłeś i że chcesz złożyć skargę...
ja tak właśnie zrobiłem... poszedłem do nich w piątek, powiedziałem że chcę złożyć skargę i żeby mi powiedzieli gdzie mam to zrobić... skargi nie zdążyłem napisać bo już w poniedziałek wydali decyzję (w następny dzień roboczy)
bez podpisu...
Awatar użytkownika
misio_99
Posty:501
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Kontaktowanie:

Re: nowe zasady

04 lip 2008 16:14

Witam,

Rozpoczęłam pracę 7msc temu u pracodawcy ,który był na liście w Urzędzie Imigracyjnym jako tzw. "approval employer" gdzie mógł on przyjąć mnie do pracy odrazu po podpisaniu kontraktu lecz na pozwolenia trzeba było czekać "w między czasie" i tak czekałam, miesiąc, pół roku, siedem msc. pytając Urzedu imigracyjego co się dzieje odpowiadano mi że to normalne w moim przypadku i nie wiadomo ile to jeszcze potrwa. Na dodatek pozwolenie miało być wyłącznie na pracę tylko dla "tego" pracodawcy, dopiero po 12 msc nieprzerywalnej pracy mogłabym zmienić pracodawcę. Jednak po tak długim oczekiwaniu coś się zmieniło, weszła w życie ustawa z dn. 1 maja 2008 mówi ona o tym ,że jako czlonkowie krajów EU/EOS nie potrzebujemy juz pozwoleń na pracę!! a co ważniejsze pracodawca nie musi być "approval" a przeważnie ten typ pracodawcy zatrudniał Cięi kosił kasę na Tobie i nic w zamian.
W myśl nowej ustawy każdy kto otrzymał kontrakt z duńskim pracodawcą, ważne jest by pracodawca miał podpisany kontrakt z układem zbiorowym np. firmy restauracyjne, sprzątające itd. przeważnie mają podpisany kontrakt z F3 m/HORESTA tj. budowlańcy z Danske Byggery, i taki kontrakt zawiera wynegocjowane warunki pracy dla pracownika. I jeśli masz umowę z uczciwym pracodawcą to przewaznie nie jest on objęty żadną blokadą i ma podpisany układ zbiorowy więc wystarczy złożyć aplikacje do Regional Administration na ul. Borups alle 177 blok d-e Kopenhaga (wysiąść na stacji Fugglebakken, pociąg F i na lewo zaraz będzie) wypełnić formularz, który jest dostepny w tym biurze razem z pracodawcą gdyz potrzebne są dane firmy i za dwa tyg. od złożenia powinien przyjśc certyfikat rejestracji, nastepnie trzeba iść do KBH Komunne i złożyć o żółtą kartę, oczekuje sie do 10dni. Ja oczekiwałam na ten dokument dający tyle możliwości jeden tydzień, miałam problemy z odebraniem poniewać wysłano mi go na adres domowy, a w mieszkaniu nie jestem zameldowana gdyż bez rejestracji w komunie nie mam prawa wynająć, więc list nie doszedł ale zadzwoniono do mnie po odebranie osobiste. Właśnie dziś jestem po załatwieniu sprawy w komunie, wybrałam lekarza, numer CPR mialam juz ze skatu więc został tylko uaktualniony i w końcu zameldowałam się i mogę wynająć jakie chce mieszkanie, aha i gdy bede zmieniać adres muszę powiadomić komunę to mnie przerejestrują na nowy adres i ewentualnie znajdą lekarza w pobliżu nowego miejsca zamieszkania, dostałam także adresy szkół języka duńskiego. Pytałam się organu który wydał mi certyfikat czy moge zmienić pracodawcę oraz komuny pytałam powiedziano mi że tak tylko z dniem wypowiedzienia muszę mieć podpisany nowy kontrakt a karta podatkowa nawet może zostać jeśli dochody znacznie się nie zwiększą aha i teraz podatkiem zajmuje się komuna. Trzymajcie kciuki żeby udało mi się z nowym pracodawcą.
magjusss
Posty:50
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: nowe zasady

07 lip 2008 22:26

chili
Posty:308
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Wróć do „Praca i podatki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości