cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

Porady na tematy warunków i zasad pracy w Danii, podatków itp. oraz wasze komentarze na temat firm. BEZ OGŁOSZEŃ!!!
cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

14 gru 2009 16:18

witam,
w Danii jestem od okoła 2 miesięcy....
zależało mi na legalnej pracy - tak więc wraz z moim pracodawcą załatwiliśmy formalności - numer cpr już dostałam, żółtą karte medyczną też, ale gdy zapytałam go o odprowadzanie podatku powiedział mi że ten numer CPR też do tego służy - a gdy zapytałam o SKAT no to dalej sie upiera że to to samo:/
no i już sama nic nie wiem - czy ja czytać nie umiem - czy to on kręci?
a jeśli tak gdzie mogę to sprawdzić?

aha i twierdzi że narazie i tak podatku nie musi za mnie odprowadzać bo zaliczam się do kwoty wolnej od podatku (ale czy to nie jest zwracane na koniec okresu?) no a podatek za opieke medyczną płacić powinien od początku(mówi że płaci, ale gdzie to sprawdzić?).

proszę o pomoc, bo muszę przeprowadzić z nim jasną rozmowę i chcę wiedzieć że mam 100% racje w tym co mówię,

pozdrawiam, i dziekuję za odpowiedzi
zof.trob252
Posty:3
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

14 gru 2009 20:37

Spokojnie, gość ma racje.
CPR - nie ma osobnego NIP i PESELU jak u nas, jest jeden CPR
PODATEK: po rejestracji w SKAT, ty i pracodawca otrzymaliście kartę podatkową (SKATTEKORT), wystawioną na podstawie szacunkowego obliczenia podatku (Forskudopgørelse), które SKAT sporządził np. zadeklarowanych zarobków w 2009. SKATTEKORT zawiera %-stawkę podatkową oraz ulgi/kwoty wolne od podatku. Pracodawcy nie wolno odprowadzić od twojej wypłaty ani więcej, ani mniej podatku. Ostateczne rozliczenie podatku za 2009 będzie zależało od tego, czy rzeczywiste zarobki pokrywają się z wcześniej zadeklarowanymi i od naliczonych przez ciebie ulg.
Także nie męcz człowieka, a raczej zaproś na szklaneczkę gløggu...
Tłum. przysięgły j. duńskiego
www.dwulat.com
Andyandy
Posty:115
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

14 gru 2009 20:51

dziękuję bardzo za odpowiedź

no ale właśnie - ja żadnej karty podatkowej nie dostałam:/

moje listy itd. przychodzą na jego adres, a co za tym idzie cała poczta przechodzi przez jego ręce (dziś dostałam list który ewidentnie był już otwierany:/ - nie zauważyłam tego gdy mi go dawał, a teraz sama nie wiem czy zwrócić mu na to uwagę)

a co do rocznych rozliczeń - gdy pytałam - to powiedział że wszystkie papiery, całe rozliczenie przyślą z urzędu i tylko trzeba sprawdzić czy wszystko się zgadza i odesłać (prawda to?)

zaczynam się gubić i wątpić w każde jego słowo:/
zof.trob252
Posty:3
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

14 gru 2009 22:57

wszystkie papiery z rozliczeniem rocznym dostaniesz pocztą i tam będziesz miał podliczony podatek i albo będziesz dopłacać albo oni ci oddadzą nadwyżkę.
Tych papierów z rozliczeniem rocznym nie odsyłasz one są dla ciebie są to trzy lub cztery kartki A-4, ARSOPGLORELSE nie mam duńskich liter więć piszę polskimi .
gzregorz_3322
Posty:31
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

14 gru 2009 23:58

dziękuję bardzo za odpowiedź,
straciłam zaufanie i ciężko mi uwierzyć w cokolwiek nie sprawdzając tego wcześniej:/

i ostatnie pytanie: te papiery dostanę w styczniu? prawda to to?
zof.trob252
Posty:3
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

15 gru 2009 01:29

Mając CPR, możesz zamówić Digital Signatur i wszystko mieć przez net: swoją Skatmappe, e-post, Feriekonto.
Nikt nie będzie zaglądał w Twoją korespondecję.
Anna_pige
Posty:36
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:arhus

Re: cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

15 gru 2009 10:28

Itak jest najlepiej wszystko dostajesz na neta do skrzynki tylko to musisz załatwić w SKAT składa się jakiś wniosek czy coś takiego dostajesz kod dostępu i masz wszystko jeszcze tylko w Banku netkonto otworzysz i wszystko załatwiasz bez wychodzenia z domu.
Aco do papierów to możliwe że dostaniesz w styczniu możliwe że dostaniesz później ja odebrałem osobiście lecz dopiero w maju lub czerwcu do zapłaty miałem pare groszy ale opłaciłem to dopiero pod koniec roku bo zapomniałem i nie ma z tym problemu jest napisane na karcie do kiedy należy zapłacić niedopłatę podatku.
Pozdrawiam.
gzregorz_3322
Posty:31
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: cpr a skat - prośba o wyjaśnienie

16 gru 2009 01:32

bez podpisu...
Awatar użytkownika
misio_99
Posty:501
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Kontaktowanie:

Wróć do „Praca i podatki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości