ulga

Porady na tematy warunków i zasad pracy w Danii, podatków itp. oraz wasze komentarze na temat firm. BEZ OGŁOSZEŃ!!!
ulga

16 lis 2013 13:02

Witam!! Mam następujące pytanie. Czy jeżeli mieszkam z rodzicami , ale jestem jedynym żywicielem tylko ja mam dochód,to mogę odliczyć sobie koszty za wyżywienie i zakwaterowanie? Umowa na czas określony. Wiem ze temat do znudzenia wałkowany, ale nie znalazłem informacji na ten temat.Jakie papiery przygotować? Dziękuję z góry za wyrozumiałość pozdrawiam
waski161
Posty:15
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: ulga

16 lis 2013 18:32

Piszesz o dwóch rodzajach odliczeń:
1. z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (dobbelt husførelse) - wtedy trzeba mieć własne lokum w PL
2. tzw. "dojazdy do pracy w DK" - przez pierwsze 12 mies., umowa na czas określony poniżej roku, nie będąca przedłużeniem poprzedniej umowy(tymczasowe zatrudnienie w DK)
Rozumiem, że chodzi o pkt. 2. Żeby dokonać takich odliczeń nie trzeba przedkładać żadnych dokumentów, ale na wypadek kontroli należy przechowywać papiery dokumentujące nocleg, transport (bilety promowe), bo nigdy nie wiadomo...

Pozdr
ADF
Tłum. przysięgły j. duńskiego
www.dwulat.com
Andyandy
Posty:115
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: ulga

16 lis 2013 22:02

W tej uldze o podwójnym gospodarstwie to chodzi o koszty które ponoszą osoby za utrzymanie dwóch mieszkań? To jeśli ja utrzymuje to mieszkanie w Polsce ,moi rodzice nie maja żadnych dochodów, to się należy ulga czy nie? Ponoszę koszty utrzymania mieszkania w Polsce i w Danii. Chyba o to chodzi w tej uldze?
waski161
Posty:15
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: ulga

19 lis 2013 00:40

Tłum. przysięgły j. duńskiego
www.dwulat.com
Andyandy
Posty:115
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: ulga

19 lis 2013 13:46

Rozumiem. Tylko czy ulga na wyżywienie i zakwaterowanie , oraz podwójne gospodarstwo to ta sama ulga? Szukam w necie i info. i w wiekszosci ofert firm rozliczających jest wyszczególniona lista ulg. Wynika z niej ze to dwie rożne ulgi?Ta pierwsza należy się gdy umowa jest na czas określony bo jesteśmy w podroży( w skrócie), a ta druga gdy zostawiamy zonę i dzieci w domu i wynajmujemy drugi dom w Danii.
pozdrawiam
waski161
Posty:15
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: ulga

20 lis 2013 15:10

To inne ulgi, ale podatnik nie może naliczyć sobie obu ulg jednocześnie, bo dotyczą tych samych elementów: wyżywienia i noclegu. Z tych dwóch korzystniejszą ulgą jest "dojazd do pracy", ale pewnie są przypadki, kiedy podatnik nie może z niej skorzystać i przysługuje mu tylko "podwójne gospodarstwo". Przy "podwójn. gosp" odpadają jednak odliczenia kilometrówki za transport z PL do DK i z powrotem.
Tłum. przysięgły j. duńskiego
www.dwulat.com
Andyandy
Posty:115
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Wróć do „Praca i podatki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości