| stały pobyt |

Porady na tematy warunków i zasad pracy w Danii, podatków itp. oraz wasze komentarze na temat firm. BEZ OGŁOSZEŃ!!!
| stały pobyt |

10 kwie 2015 09:27

Witam wszystkich forumowiczów !

Pracuje i mieszkam w Danii ponad 6 lat, i od jakiegoś czasu dochodzą mnie słuchy, że mogę starać się tzw. "stały pobyt".
Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie - podzielcie się swoją wiedzą proszę :)

Chodzi mi o :

- gdzie to się załatwia
- jakie dok. muszę przedstawić
- co mi daje ten stały pobyt ?


dziękuję i pozdrawiam !
Darek.

p.s. dodam, że nie mam zamiaru wracać do polski przez najbliższe 10 - 15 lat..
drek
Posty:3
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: | stały pobyt |

09 lis 2015 20:48

Hej , pewnie dostałeś już odpowiedź w realu ale odpowiem może komuś się przyda na przyszłość.

Formalności odnośnie pozwolenia na stały pobyt są podobne jak te na pobyt tymczasowy. Wypełnia się dokument OD1 . Oprócz wypełnienia przez pracodawcę jednej ze stron potrzebne będzie rozliczenie ze skatu z ostatnich 5 lat wstecz. Można to wydrukować ze strony skatu. Umowa o pracę , ewentualnie o tymczasowych zarobkach jeśli np. jest to a-kassa , ksero dowodu i chyba tylko jeszcze zdjęcie . Dokładnie nie pamiętam ale Pani która w Statsforvaltning będzie przyjmowała dokumenty dokładnie sprawdzi czy wszystko jest. JEDNA ZASADA NIE POSIADAJĄC POZWOLENIA NA POBYT TYMCZASOWY nie otrzyma się pozwolenia na stałe.

Istnieje też pozwolenie na pobyt stały pod partnera / męża / żone . Jeśli np MĄŻ posiada pobyt stały , a żona może się już o taki pobyt starac po 5 latach posiadania pozwolenia tymczasowego a dajmy na to np. nie ma obecnie pracy , wypełnia taki sam dokument w którym zaznacza że pozwolenie jest pod kogoś z rodziny i razem z MĘŻEM wypełnia odpowiednie okienka . Potrzebne jest również potwierdzenie z Kommuny że mieszkali razem ponad 2 lata . Dokument potwierdzający ze MĄŻ zgadza się na to żeby żona takie pozwolenie dostała . Zdjęcie i ostatnie 5 lat ze SKATU plus ksero dowodu .

Wydaję mi się że o niczym nie zapomniałam. Dodam tylko CO STATSFORVALTNING jest troche inaczej ale to kwestia detali. Ja załatwiałam swoje pozwolenie rok temu mąż 2 msc temu . Myśle że się nic nie zmieniło .
petitek88
Posty:12
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Wróć do „Praca i podatki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości