Zachorowałem...jakie kroki podjac aby otrzymac chorobowe?

Porady, dyskusje na temat.BEZ OGŁOSZEŃ
Zachorowałem...jakie kroki podjac aby otrzymac chorobowe?

05 lip 2011 12:31

Witam.
Od pewnego czasu mam problemy ze zdrowiem, narazie chodze do pracy, lecz każdego dnia walcze z bólem i wiem że długo już tak nie dam rady. Byłem u lekarza a ten wyslal mnie do specjalisty ktory przyjmie mnie z powodu kolejek za prawie 3 miesiace...
wiem ze moge nie wytrzymac tego czasu w pracy(mam ciężką praca fizyczną).
Proszę o podpowiedz gdzie sie udac aby otrzymac zwolnienie lekarskie i jakie kroki podjac dalej tzn. czy wystarczy jesli powiadomie pracodawcę(któremu nie za bardzo ufam)? czy muszę udać sie do komuny? o czym innym powinienem pamiętać? itp.?
niestety nie jestem sapisany do zwiazków
prosze o pomoc osoby obeznane z tematem
syriusz1
Posty:1
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Zachorowałem...jakie kroki podjac aby otrzymac chorobowe

05 lip 2011 15:34

wszystko zalezy od ukladu zbiorowego zazwyczaj.
Po dziewieciu miesiacach nabywasz praw do pelnego chorobowego min 19 godzin w tygodniu.
Jezeli bedziesz chory wystarczy poinformowac o tym fakcie pracodawce, gdy zażąda zwolnienia powinien za nie zaplacic.
Twoja firma wyplaca za pierwszy miesiac chorobowe, nastepnie platnosci przejmuje kommune ktora zapyta listownie Twojego lekarza o powod zwolnienia, a pracodawce o twoje godziny i stawki. Gdy kommune otrzyma wszystkie informacje przesle ci zawiadomienie jakie warunki placowe przedstawil Twoj Szef jezeli bedziesz sie z nimi zgadzal wystarczy podpisac i odeslac. Jednoczesnie dostaniesz do wypelnienia druki zwiazane z chorobowym i ewentualnym powrotem do pracy.

Pozdrawiam
Nie udzielam sie prywatnie.
varszafiak
Posty:281
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:København

Re: Zachorowałem...jakie kroki podjac aby otrzymac chorobowe

29 sty 2012 17:08

Witam, zdarzyla sie moze komus sytuacja, ze pracodawca nie przeslal papierow do komuny przy dluzszym chorobowym? Co wtedy zrobic? Zaplaci to komuna z opoznieniem czy juz przepadlo?
Femina
Posty:6
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Zachorowałem...jakie kroki podjac aby otrzymac chorobowe

30 sty 2012 14:41

Nic nie przepadlo....dostawalas pieniadze od pracodawcy? jezeli tak to on korzystał z refundacji z kommune wiec jakies wzmianki sa o Twoim chorobowym.
Pewnie maja maly poslizg.
Przed otrzymaniem kasy z kommue dostaniesz papiery do wypelnienia j/w w watku.
Jezeli jest to juz zbyt dlugi okres, to pytaj u pracodawcy co sie dzieje.
Ewentualnie weź paski z wyplatami za ostatnie 3 miesiace + zwolnienie od lekarza i idz do kommune, jezeli odesla cie do pracodawcy (u ktorego juz bylas) to idz prosto do zwiazkow,poniewaz oznacza to ze cos jest nie tak.
Nie udzielam sie prywatnie.
varszafiak
Posty:281
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:København

Wróć do „Rodzina/Zdrowie/Zasiłki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości