Ciaza a praca/zasilek

Porady, dyskusje na temat.BEZ OGŁOSZEŃ
Ciaza a praca/zasilek

25 paź 2011 21:09

Witam, czy ktos sie orientuje jakie tu sa przepisy odnosnie ciazy w pracy? Chodzi mi o takie sprawy jak: czy moga zwolnic kobiete w ciazy? czy mozna byc na 'dagpenge' pozniej? Co jak sie zajdzie w ciaze bedac bezrobotnym? Itp. Piszcie prosze albo podajcie linka (moze byc po dunsku)
Dzieki
Femina
Posty:6
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Ciaza a praca/zasilek

26 paź 2011 11:27

wolno zwolnic kobiete w ciazy, ale nie wolno zwolnic kobiety z powodu ciazy.
Aby otrzymać macierzyński nalezy przepracowac min 13 tyg w tym 120 godzin bezpośrednio przed przejściem na macierzyński.
Gdy jest sie bezrobotnym oczywiscie przysługują wszystkie świadczenia lekarskie, poród jest darmowy itp.
Nie udzielam sie prywatnie.
varszafiak
Posty:281
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:København

Re: Ciaza a praca/zasilek

26 paź 2011 19:57

A czy jak zostanie zwolniona to ma prawo do dagpenge? No bo przeciez nie znajdzie sie pracy z duzym brzuchem :)
Femina
Posty:6
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Ciaza a praca/zasilek

26 paź 2011 20:15

Hej, a czy nalez A-kasse?
Odyn
Posty:155
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Ciaza a praca/zasilek

26 paź 2011 21:38

Tak, i normalnie powinno mi przyslugiwac. Chce sie dowiedziec czy nie zdazy sie tak ze zostane bez srodkow do zycia (jak to ladnie nazywaja u nas :)) Tak samo jak sytuacja wyglada jak sie zajdzie w ciaze jak sie jest na dagpenge albo kontanthjælp?
Femina
Posty:6
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Ciaza a praca/zasilek

27 paź 2011 23:03

Jak zawsze w takich sytuacjach nalezałoby się skontaktować z związkami zawodowymi. Napewno udzielą Ci informacji. Dodatkowo poinformowałbym na towim miejscu o zaistniałej sytuacji - że obawiasz się zowlnienia z powodu ciąży. To daje ci dodatkowe argumenty w udokumetowaniu takiego faktu i ew. odszkodowania.

Skontaktuj się ze swoimi związkami. myślę że są w stanie udzielić ci najlepszych rad.
Odyn
Posty:155
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Ciaza a praca/zasilek

16 gru 2011 14:58

Hej.
Mam konkretny problem i nie wiem od czego zaczac. Pracowalam od czerwca do konca pazdziernika tego roku w firmie na kontrakcie czasowym, 3-miesiecznym a potem przedluzanym o tydzien, dwa w zaleznosci jak potrzebowali (jako vikar oczuwiscie).
Teraz czekajac az do mnie zadzwonia znowu dowiedzialam sie ze jestem w ciazy na ktora dlugo czekalam. Zoltej karty jeszcze nie mam, w komunie powiedzieli mi wtedy ze 3miesieczny kontrakt jest za krótki zeby mi ja dali. CPR mam.
Pewnie nowy kontrakt znow na 3 miesiace dostane w styczniu i pewnie beda go przedluzali na kilka tygodni.

I teraz mam pytanie. Czy bedac na takim kontrakcie gdybym poszla na zwolnienie chorobowe i byla na nim do konca ciazy bede normalnie otrzymywala pieniadze z komuny przez caly ten czas czy tylko przez czas do kiedy mam umowe?
Wiem, ze licza sie ostatnie 3 miesiace przed porodem. Mi chodzi tylko o ten kontrakt i chorobowe, czy bede przez caly cza sdostawala pieniadze czy tylko do konca tego kontraktu.

Pozdrawiam!
Pawulon160883
Posty:3
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: Ciaza a praca/zasilek

16 gru 2011 17:38

Zacznij od wyrobienia zoltej karty bez tego nawet swiadczenia lekarskie ci nie przysluguja.
Kommune nie ma nic wspolnego z twoim kontraktem jezeli chodzi o meldunek sprawdzi tylko twoj status w Danii. Masz kontrakt na mieszkanie , masz meldunek.
Z jakiej kommune oczekujesz swiadczen jak w zadnej nie figurujesz.
Jestes pewna ze po tak krotkim okresie pracy przysluguje ci pelne chorobowe? Chyba ze to chorobowe z powodu ciazy. Przecież nie masz lekarza (brak zoltej karty) Sprawdz kontrakt.
Postaraj sie o kontrakt nieograniczony czasowo. Koniec kontraktu , koniec swiadczen chorobowych.
Nie udzielam sie prywatnie.
varszafiak
Posty:281
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:København

Re: Ciaza a praca/zasilek

16 gru 2011 18:03

Polecam rowniez przestudiowac strone kommune https://www.borger.dk/Emner/arbejde-dag ... penge.aspx

Mam nadzieje ze bedzie wszystko dobrze i gratuluje przyszlego potomka.

Powodzenia
Nie udzielam sie prywatnie.
varszafiak
Posty:281
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:København

Re: Ciaza a praca/zasilek

16 gru 2011 23:34

Dzieki za odpowiedz.
Rozmawialam z lekarzem i wlasnie do swiadczen nie potrzebuje zoltej karty a CPR, ktory lekarze sprawdzaja i musze miec kontrakt zeby miec ubezpieczenie. Bylam w komunie z kontraktem 3 miesiecznym w czerwcu i z adresem gdzie moge sie zameldowac i mi powiedzieli, ze to za krotki kontrakt i narazie karty nie dostane. Pelne chorobowe przysluguje mi juz jak pracuje powyzej 3 miesiecy, wtedy jakby przestje byc turysta.
Ale juz sie dowiedzialam jak jest. Jezeli w czasie trwania kontraktu zaczne byc na chorobowym to bede miala placone z komuny. Nawet jezeli kontrakt mi sie skonczy a ja dalej bede na zwolnieniu chorobowym. Rozmawialam z pania z komuny i z lekarzem
A lekarz prowadzacy bedzie z komuny. Musze przyjsc do nich z nowym kontraktem i oni dadza mi adres i nazwisko lekarza do ktorego mam sie zglosic. Jak masz prace to masz ubezpieczenie.

Nie mam szans na kontrakt bezterminowy ale to nie szkodzi. Trzeba tylko zaczac byc na zwolnieniu podczas trwania kontraktu. Koniec kontraktu w takim przypadku nie oznacza konca swiadczen bo zaczelam byc chora podczas.
Dzieki i pozdrawiam!
Pawulon160883
Posty:3
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Wróć do „Rodzina/Zdrowie/Zasiłki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości