wypadek w pracy i jestem bez zasiłku chorobowego

Porady, dyskusje na temat.BEZ OGŁOSZEŃ
wypadek w pracy i jestem bez zasiłku chorobowego

15 mar 2014 15:57

witam wszystkich mam pytanie ,po przepracowaniu 3 tygodnii w danii miałem poważny wypadek , piła elektryczna o mało nie ucieła mi ręki i w efekcie czego wylądowałem w szpitalu gdzie przeszedłem 3 operacje ,po dwóch i pół tygodniu wypuszczono mnie ze szpitala i tu zaczyna się problem , mój zakład poinformował mnie że nie należy mi się chorobowe ponieważ nie przepracowałem tam jakiegoś okresu i przesłał sprawę do komuny , po 2 tygodniach dostałem odpowiedź że komuna też ręce umywa bo nie przepracowałem w danii też jakiegoś tam okresu i też mi się nie należy chorobowe ,mam pytanie co mam robić?gdzie się udać? bo pieniądze już mi się kończą a o powrocie do pracy nie ma szans , pozostawili mnie samego jak psa na poboczu i nie wiem co mam robić, proszę pomóżcie gdzie mam się udać żeby w końcu dano mi jakieś pieniądze na życie.
adamlinkoping
Posty:1
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: wypadek w pracy i jestem bez zasiłku chorobowego

15 kwie 2014 10:50

Po wypadku masz prawo do chorobowego mimo to. Musisz mieć zgłoszony wypadek w ask.dk (to miał obowiązek pracodawca w ciągu 10dni skoro piszesz że miałeś operację, ale możesz zrobić to sam lub dowolny lekarz, należy Ci się renta i odszkodowanie za utratę zdrowia, muszą Ci pomóc związki jak jesteś członkiem bo samemu trudno coś sensownego zdziałać)

Jak będziesz mieć decyzję z Arbejdsskadestyrelsen ponownie idziesz do kommuny i najlepiej za potwierdzeniem składasz pismo że w tych datach byłeś/jesteś chory po wypadku i nr wypadku z ask, więc chcesz swoje chorobowe. Musisz cały czas się leczyć i chorobowe jest max 1 rok, potem tylko to co wywalczysz w ask.

Drugi problem to to że jak nie przepracowałeś 1roku masz prawo być w Danii max 6 miesięcy i po tym jak się doliczą tego czasu nie będą chcieli Ci dawać dalej chorobowego (rentę czy odszkodowanie z ask dostaniesz).

Bekendtgørelse af lov om sygedagpenge

§ 34. En person, der pådrager sig en arbejdsskade omfattet af lov om arbejdsskadesikring eller lov om sikring mod følger af arbejdsskade, og som ikke har ret til sygedagpenge fra arbejdsgiveren, har ret til sygedagpenge fra kommunen fra 1. fraværsdag, uanset at personen ikke opfylder beskæftigelseskravet efter § 32.

Możesz spróbować odwołać się od razu powołując na ten fragment ustawy, ale większość komun nie uzna puki nie będziesz mieć potwierdzonego wypadku przez ask (pomimo iż jest pasujące orzeczenie ankestyrelsen, ale jest też drugie sprzeczne na które się powołują)
cdfghsr
Posty:2
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Wróć do „Rodzina/Zdrowie/Zasiłki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 427 gości