ubiezpieczenie zdrowotne rodziny w polsce

Porady, dyskusje na temat.BEZ OGŁOSZEŃ
ubiezpieczenie zdrowotne rodziny w polsce

01 maja 2008 09:26

czesc mam takie pytanie, co zrobic jezeli ja pracuje w danii i jestem ubezpieczona tzn. mam sundhedskort-zolta karte, a moj malzonek mieszka w polsce i niema ubiezpieczenia i chcialabym go wziac pod swoje. czy jest wogole taka mozliwosc, jezeli tak to gdzie sie zglosic i jakie dokumenty trzeba wypelnic tu i w polsce.
pozdrawiam
sloneczko2346
Posty:4
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: ubiezpieczenie zdrowotne rodziny w polsce

08 maja 2008 16:53

Tak dobrze to nie ma. Musisz go zarejestrowac w DK. Jak uzyska CPR, dostanie zolta karte. Wtedy bedzie mogl uzyskac karte unijna (niebieska), na podstawie ktorej bedzie mogl korzystac w PL ze swiadczen zdrowotnych, jednak w zakresie ograniczonym prawem unijnym, najogolniej rzecz ujmujac.

Ty zyskasz zwiekszenie kwoty wolnej od podatku (przejmiesz niewykorzystany fradrag malzonka).
Awatar użytkownika
slaww
Posty:103
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Lokalizacja:Kopenhaga

Re: ubiezpieczenie zdrowotne rodziny w polsce

08 maja 2008 20:13

Jest możliwość sprowadzenia zarówno małżonka jak i dzieci do Danii. Nazywa się to "family reunification". Twój małżonek musi złożyć podanie o pozwolenie na rejestraję (dla obywateli UE). Może to zrobić w Ambasadzie Danii w Polsce lub jeżeli przebywa w Danii w Urzędzie Imigracyjnym lub na policji. Do wniosku musi dołączyć potwierdzenie że jesteście małżeństwem tj. odpis (skrócony) aktu małżeństwa.
źródło: http://www.nyidanmark.dk

Jak uzyska CPR to będzie objęty pełnym ubezpieczeniem w Danii. Żółta karta również może posłużyć jako karta ubezpieczeniowa na terytorium UE, ale tylko do 1 miesiąca pobytu poza Danią. Z doświadczenia wiem, że ciężko jest w Polsce z tą żółtą kartą ponieważ polscy lekarze (może nie wszyscy) uważają, że powinna być właśnie ta niebieska (unijna). Z jednej strony mają rację ponieważ to niebieska karta jest kartą ubezpieczeniową i jest identyczna we wszystkich krajach UE.

Aby skorzystać z odliczenia małżonka należy posiadać:
- aktu małżeństwa,
- dokument poświadczający wspólne miejsce zamieszkania w kraju pochodzenia - np. zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu.
źródło: http://www.skat.dk
bez podpisu...
Awatar użytkownika
misio_99
Posty:501
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Kontaktowanie:

Re: ubiezpieczenie zdrowotne rodziny w polsce

09 maja 2008 11:04

bardzo dziekuje za odpowiedzi, ciesze sie ze jest jeszcze pare osob ktore znaja sie na przepisach zarowno dunskich jak i polskich i dziela sie ta wiedza z innymi mniej zorientowanymi. jeszcze raz dziekuje za pomoc. ;)
sloneczko2346
Posty:4
Rejestracja:01 sty 1970 02:00

Re: ubiezpieczenie zdrowotne rodziny w polsce

09 maja 2008 19:38

Co do ubezpiecznia w Polsce...
warto wiedzieć, że rejestrując się w Urzędzie Pracy przysługuje ubezpieczenie zdrowotne... ale... jeżeli małżonek pracuje i jest ubezpieczony w Polsce to wówczas osoba bezrobotna powinna być wpisana do rodzinnej książeczki zdrowia ubezpieczonego. W powyższym przypadku gdy małżonek pracuje i jest ubezpieczony, bezrobotnemu nie przysługuje ubezpieczenie zdrowotne z Urzędu Pracy.

źródło: informacja ustna z Powiatowego Urzędu Pracy w Policach (k/Szczecina) z dnia 02.05.2008r.
bez podpisu...
Awatar użytkownika
misio_99
Posty:501
Rejestracja:01 sty 1970 02:00
Kontaktowanie:

Wróć do „Rodzina/Zdrowie/Zasiłki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 422 gości